61 éves sovány alkatú nő vagyok. A tai-chi órán egy gyakolat közben az edzőm felrántott a felkaromnál fogva, hogy ne huppanjak a földre. Egy jó nagy reccsenés hallatszott, és 1 órán át rosszul voltam, leizzadtam és halálsápadt voltam a fájdalomtól. Mentőt hívtak, és a Merényiben két röntgent csináltak. Törést nem, csak ínszalag húzódást vagy szakadást diagnosztizáltak. Fokozatos aktivitást, 3 hét múlva pedig aktív funkcionális utókezelést, gyógytornát javasoltak.
Most a 8. napon még mindíg nagyon fáj, bizonyos mozdulatra istentelenül beleáll a fájdalom pár másodpercre. Mozgatni már jobban tudom, de csak nagyon-nagyon kicsit. Most éjszaka még mindig úgy fájt fekvő helyzetben, hogy be kellett vennem fájdalomcsillapítót.
Kéedésem, hogy normális ez az állapot? És mennyire tornáztassam?
Megkezdheti az óvatos tornát:
- óvatos vállfelhúzást
- könyökemelést oldalra 90 fokig
- könyökemelést előre 90 fokig
- könyökemelést hátra
- falhoz állva a könyökét belenyomja a falba hátra és ellazít
- falhoz állva oldalról a könyökét belenyomja a falba oldalra, ellazít
- ép kezét a sérült vállra teszi, nyomja a felkart előre a tenyerébe, ellazít
- lapockáit jól összezárja a gerincoszlop felé, és ellazít
- nyakmozgások gyakorlása laza válltartás mellett (fejbiccentés, oldalra döntés, forgás).
A fájdalom enyhítésére hideg vizes borogatást tegyen rá 2-3x naponta, kenje gyulladáscsökkentő krémmel, éjszaka kis párnát szorítson a hónaljában a karjával törzshöz. A későbbi funkcionális kezeléshez gyógytornász személyes közreműködése szükséges. Az úszás előnyös lenne, felgyorsítja a regenerációs szakaszt.
A tünetek, állapot függvényében gumiszalaggal erősíthető a felső végtag izomzata, valamint zárt kinetikus láncú gyakorlatokkal (faltámasz, négykézláb, fekvőtámasz) emelhető a nehézségi fokozat.
Váliné Fekete Szilvia
gyógytornász, egészségügyi szaktanár