Tisztelt Szilvia! Lányom csecsemőkorában bal oldali hemiparesist kapott. Most 14 éves, és a bal lába rövidebb 2 cm-rel mint a jobb, izmai kötöttek a lábában. Milyen gyakorlatokat ajánl?
Valószínűleg spasztikus a bal lába. (Passzív mozgatásakor kezdetben csak nagy erővel küzdhető le az ellenállása, majd hirtelen elenged és mozgathatóvá válik – ez a zsebkés- vagy bicskatünet.)
Alsó végtagon a nyújtott, felsőn a hajlított tónusfokozódás jellemző, az antigravitációs izomtónus eloszlásnak megfelelően.
A tónusoldás technikái
Passzív mozgatás: A kevésbé feszes izmok lazításával kezdjük, lassú, nyugodt tempóban, hogy ne váltsunk ki kóros reflexeket. Ízületenként négyszer-ötször mozgassuk egy irányban, ötperces időtartamban.
Masszázzsal kombinálható a passzív kimozgatás:
- pl. a combközelítő izmot a csípőízület távolítása alatt a másik kézzel enyhén gyúrni, simítani, vibrálni lehet
- lepedőt a kimozgatandó terület alá fektetve, két végét megfogva gyors tempójú rázással, forgatással lazítani lehet az izmot
Továbbá:
- kellemes, halk háttérzene
- testközeli hangtálkezelés
- krioterápia – különösen a csukló és boka korrekciójára, lazítására:
- jégkásával, azaz törtjeges vízbe merítjük a kezet, nehézség nélkül három másodpercre, kb. háromszor
- jégnyalókával (tejfölös dobozba töltsünk vizet, beleállítunk egy műanyag kis kanalat, és lefagyasztjuk a mélyhűtőben) körkörös mozdulatokkal a spasztikus területet átdolgozzuk kb. 15-20 percig
- reflexgátló testhelyzetek alkalmazása
- neuro-fiziológiai mozgásterápiákkal (Bobath módszer, Brunkow módszer) a normálishoz hasonló szelektív mozgásmintákat alakítjuk ki.
Érdemes Bobath-terapeuta által megtanult úgynevezett facilitált, stabilizált testhelyzet változtatást, majd járást és PNF technikát gyakorolni, amiket ezen fórum keretei között nem áll módomban megtanítani.
Váliné Fekete Szilvia
gyógytornász, egészségügyi szaktanár