Látom, több bejegyzés is foglalkozott már a témával. Férjemet várhatóan ma műtik Achilles-ín szakadással (tegnapi a sérülés). Tudna nekem abban segíteni, hogy a műtét után mik a legfontosabbak, amikre oda kell figyelni, hogy a gyógyulás minél sikeresebb és zökkenőmentesebb legyen? Azt már látom, hogy többféle iskola létezik a rögzítés tekintetében és a mozgatás elkezdésével kapcsolatban. Mi az amire optimálisan törekedni kéne?
A sérülés típusa, súlyossági foka, társsérülések kombinációja, a szövődmények kialakulására hajlamosító tényezők megléte befolyásolja a műtéti és a rehabilitációs tervezést. Nincs többféle protokoll!
Két hónapig tilos egy lábon lábujjhegyre állni. Fokozatos terheléssel kezdjen majd mozogni.
Ülő gyógytorna gyakorlatok kezdetben otthon:
- pipa-spicc váltogatása
- talpak be- és kifelé forgatása
- két irányba bokakörzés
- ujjak bekarmolása, lazítása
Ezeket egészítse ki később álló gyakorlatokkal kézzel támaszkodva:
- páros lábbal lábujjra állás 20x
- páros lábbal sarokra emelkedés 20x
- teli talpon térdhajlításban, csípőszélességben térdrugózás, de a sarka maradjon lent a földön
Nyújtással fejezze be:
támadóállás, jó láb elöl, térdrugózás előre 10x, hátsó láb (sérült) sarka a földön maradjon és a térde legyen nyújtva (Achilles-ín nyújtás)
Amikor az előzőek már könnyen mennek, jöhet az excentrikus (gravitáció irányában végzett, kontrollált)izommunka:
Álljon féltalppal egy lépcsőre (a talpközepétől sarokig a levegőben, az előláb támaszkodik). Álljon lábujjhegyre jó magasra! Az emelést csak az ép láb izmaival és a kar segítségével végezze! A sérült láb csak passzívan, erőkifejtés nélkül emelkedik lábujjra. A testsúlyt áthelyezi a sérült lábra(!), és engedje a sarkat a lépcső szintje alá, amilyen mélyre tudja! Ismét testsúly áthelyezés a jó lábra, emelkedjen kiindulóhelyzetbe! Két óránként 15x ismételje! A nyújtással fejezze be!
Sétáljon sokat sík és dombos talajon, ússzon, terhelje rendszeresen!
Tilos a szauna, forró fürdő, gőzkabin!
Előnyös a váltó fürdő, fekete nadálytő krém, kinezio tapasz kezelés.
Két hónapon túl már minden mozgás megengedett, még egy lábon is állhat lábujjhegyre. A lényeg a fokozatos terhelés és rendszeres mozgatás szakember személyes betanítása alapján!
Váliné Fekete Szilvia
gyógytornász, egészségügyi szaktanár