A terhesség mindhárom trimeszterében változik a testtartás, a járás biomechanikája. Ebben nemcsak a testsúlygyarapodás, hanem az ízületek hormonális eredetű ellazulása is szerepet játszik.
A magzat súlya megváltoztatja az anyai medence helyzetét, dőlésszögét. Az emelkedett progeszteron szint hatására fellazul a mozgásszervrendszer stabilitásáért is felelős támasztó- és kötőszövet. A növekvő magzat miatt előrébb kerül a kismama súlypontja, fokozódik az ágyéki gerinc görbülete. A terhesség ötödik-hatodik hónapjában mindez gyakran okoz kellemetlen derékfájást, lábzsibbadást, sántítást.
A várandósság időszakában az alsó végtag további kellemetlen meglepetésekkel szolgálhat. A lábfej lelapulhat, a kismama hosszanti és harántboltozata megsüllyed, lúdtalp jön létre. Érdemes a megszokottnál nagyobb méretű cipőt hordani, melynek tág orr-részében bőven elférnek a lábujjak. Nem ajánlott tűsarkút viselni, mert a medencét még előnytelenebb helyzetbe billenti, és a medence-keresztcsont szalagrendszerét túlnyújtva maradandó gerincbetegséget okozhat. A cipőbe rakott betét tompítja a talajjal történő ütközés erejét, kiküszöböli a lábboltozat hiányából fakadó hátrányokat.
Mindkét esetben segíthet a Zilgrei-módszer. Mobilizálhatjuk a medencét, és megszüntethetjük a derékfájást az ágyéki gerinc kíméletes Zilgrei-gyakorlataival: bengáli madár, kékbegy, varjú, füsti fecske, csonttollú madár, jégmadár, sas. Isiász esetén a búbos banka ajánlott. Keresztcsonti fájdalom ellen a darumadár, gyöngytyúk, fekete rigó eredményes. Zilgrei-gyakorlatokkal mobilizálhatjuk továbbá a lábboltozatokat, és megszüntethetjük a lábfájást. Ezek közül a vándorsólyom, mezei pacsirta és a búbos banka segíthet mérsékelni a kínzó lábpanaszokat.
Terhesség alatt átrendeződik a test formája, szülés után az újszülött szoptatása és emelése okozza a nyaki, vállövi, háti régiók fájdalmas izomgörcsét, amely időben elkezdett lazító, nyújtó és erősítő nyak-, váll-, lapockatornával megelőzhető.
Könnyebb és biztonságosabb a szülés annak a kismamának, aki várandósság alatt is megőrzi energiáját, nyugalmát és tudatos (izom)kontrollját fizikuma felett. Szoptatás idején érdemes megtanulni a kolibrit, pintyet, fecskét, rigót és füsti fecskét, ha nem akarjuk, hogy "beszakadjon" a hátunk.
Váliné Fekete Szilvia
klinikai gyógytornász, egészségügyi szaktanár