A legnagyobb erőbehatásoknak kitett ízületünk a térdízület, mely nagy mozgásterjedelemmel rendelkező, lágyrészekkel kevésbé védett ízület. Számos olyan képletet tartalmaz, melynek sérülése, szakadása, kopása elhúzódó panaszok forrásává válhat.
A térdízület stabilitását négy erős szalag biztosítja: a térd belsejében az elülső keresztszalag (LCA) és a hátsó keresztszalag (LCP), kétoldalt a belső oldalszalag (LCM) és a külső oldalszalag (LCL). Az ízület nagy terjedelmű mozgást a combizomzat és az ízületen belüli rugalmas porcgyűrűk (meniscusok) teszik lehetővé. A felsorolt szalagok teherbíróak, szakadásukhoz kitüntetett irányokból és konstellációkban történő, erős behatások szükségesek. Az ízület egyik leggyakoribb sérülése a szalagok részleges vagy teljes szakadása. A térd biomechanikája miatt leggyakrabban az elülső keresztszalag és a belső oldalszalag sérül. A sérülés élsportolóknál illetve alkalomszerű sporttevékenység során jön létre leginkább, de patológiás esetben hétköznapi tevékenység alatt is. A térdsérülések egyik gyakori oka a sportolás előtti bemelegítés elhanyagolása: a hirtelen fellépő terhelésre súlyosan sérülhetnek a felkészületlen izmok és szalagok.
Az elülső keresztszalag sérülés körülményei
A legnagyobb erőbehatásoknak kitett ízületünk a térdízület, mely nagy mozgásterjedelemmel rendelkező, lágyrészekkel kevésbé védett ízület. Számos olyan képletet tartalmaz, melynek sérülése, szakadása, kopása elhúzódó panaszok forrásává válhat.
A szalag szakadása a térdízület megcsavarodásával vagy oldalra billenésével jön létre, amikor a lábfej rögzült az egyik irányban és a térd ellentétes irányban fordul el felette, de gyakran ugrást követően nyújtott lábbal talajra érkezéskor, ha a térd túlfeszített helyzetben van. Nagyon gyakori a labdajátékokban, mint labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, a küzdősportoknál, a jégkorongban, korcsolyázásnál és más téli sportoknál.
Tünetei
- A sérülés pillanatában gyakran reccsenő hang kíséretében éles fájdalom lép fel, a térd instabillá válik, bizonyos mozdulatok kivitelezése akadályozottá válik (guggolás, futás). Néhány óra alatt az ízület megduzzad, így a mozgások beszűkülnek és a feszítő fájdalom fokozódik.
Differenciáldiagnózisa
- A fióktünet pozitív, ha behajlított térd mellett előre-hátra irányú mobilitás észlelhető, ez elülső vagy hátsó keresztszalagsérülésre utal. Gyakran jár együtt a meniscus sérülésével. Az elakadási tünet pozitív, ha nem nyújtható ki a térd csak elakadás és kattanás árán, a rotáció pedig fájdalmas, ez meniscus-sérülésre utal.
Kezelése
- Mivel az elülső keresztszalag sérülése súlyos statikai és mechanikai zavart okoz az ízület működésében, a műtéti beavatkozás mérlegelésénél figyelembe veszik a beteg életkorát, aktivitási szokásait, az instabilitás mértékét, a sérülés súlyosságát (meniscus sérülés) és a beteg kooperációs készségét. Az elülső keresztszalagnak rosszabb a gyógyulási hajlama, pedig sokszor társsérülések nélkül szakad. A nemzetközi szakmai irányelveknek megfelelően nálunk sem rögtön a sérülés után műtik a pácienst, hanem csak legalább hat héttel a sérülés után, amikor megszűnt a duzzanat, a társsérülések gyógyultak, így kedvezőbb körülmények között, precízebben, eredményesebben kivitelezhető a szalagplasztika.
Mivel a sípcsont anyagcseréje lassabb, gyógyulási hajlama gyengébb, ezért az elülső keresztszalag pótlását követően szigorúan legalább hat hónap a felépülés időszaka. A szövettani és biomechanikai vizsgálatok alátámasztják, hogy a térdszalag csak ennyi idő után éri el a szükséges szakítószilárdságát, akkor válik újra teljes értékűvé. Rehabilitációs időszakban kizárólag egyenes vonalú egyenletes mozgások ajánlottak, mint kerékpározás, gyorsúszás és kocogás. Irányváltoztató mozgások esetében, mint a labdajátékok, csak fél év után ajánlott a kezdés. A túl korán elkezdett, nem megfelelő terhelés a szalag lazulásához, elégtelen gyógyuláshoz, ismételt sérüléshez vezethet, melynek kezelése utólag több időt és hozzáértést igényel, mint ha türelmesen kivártuk volna azt a néhány hónapot.
A belső oldalszalag sérülésének körülményei
Szintén csavarásos mechanizmus vagy a térd oldalát ért ütések, rúgások hatására jön létre, amely megnyújtja és elszakítja a térd ellentétes oldalán található szalagot. Általában jégkorong, más téli sportok és labdarúgás közben. Több szalag sérülése kombináltan is létrejöhet.
Tünetei
- A térdízületi rés alatt vagy felett érezhető a fájdalom jelentősebb duzzanat nélkül. A fájdalom miatt – általában néhány óra múlva – a térd nyújtása akadályozottá válik.
Differenciáldiagnózisa
- Az instabilitási teszt pozitív, ha nyújtott helyzetben oldalirányú mobilitás észlelhető, ez belső vagy külső oldalszalagsérülésre utal.
Kezelése
- A belső oldalszalag műtét nélküli, úgynevezett konzervatív kezeléssel, azaz jegeléssel, rugalmas pólya viselésével és gyógytornával gyógyul. Csak kifejezetten súlyos fokú szakadás vagy kombinált sérülés esetén választják az azonnali műtéti megoldást.
Hátsó keresztszalag sérülés
A hátsó keresztszalag és külső oldalszalagsérülés, mely együtt is sérülhet, szintén csavarásos vagy oldalirányú erőhatásra jön létre, ha a térdet éppen túlnyújtott vagy túlfeszített helyzetben éri trauma. A hátsó keresztszalag önálló sérülése többnyire a térdet elölről ért ütéstől jön létre (pl. autóbalesetben a műszerfallal való ütközés által).
Tünetei
- Általában fájdalom és duzzanat jellemző, instabilitás nélkül.
Kezelése
- Hátsó keresztszalag sérülése általában konzervatív kezelést igényel, stabilizáló gyógytornával, sportfizioterápiával. Műtétre általában oldalszalag sérüléssel kombinált eseteiben kerül sor. Ha nem közvetlen a sérülést követően végzik a műtéti beavatkozást, akkor a konzervatív kezelésnek megfelelően jegelés, rugalmas pólya és külső térdrögzítő (brace) viselése mellett azonnal megkezdődik az intenzív gyógytorna a keringésjavítás, izomerősítés, az ízületi mozgások mielőbbi visszaállítása, valamint a tervezett műtétre történő felkészítés céljából. A műtét utáni rehabilitációban fontos a gyógytorna gyakorlatok folyamatos nehezítése, a proprioceptív fejlesztés klinikai gyógytornász közreműködésével.
Milyen eljárásokat alkalmaz praxisunk térdszalag sérülések esetén?
A szalagsérülések gyógytornája mindig személyre szabott, az egyén terhelhetőségének és tüneteinek függvényében összeállított speciális gyakorlatsor szükség szerint kiegészített további manuális technikákkal. Térdízületi szalagsérülés esetében szóba jöhet: artrokinematikai manuálterápiás kezelés, propriocepciós tréning, trigger- és tenderpont terápia, Terrier lágyrészmobilizációs technika, stretching, taping kezelés, irányított kryoterápia, parafangó pakolás, fascia disztorziós módszer, orvosi Flossing, Staudinger-féle tekercselés, biosun fény- és színterápia, TENS elektroterápia, pulling former, funkcionális tréning és egyéb kötőszöveti kezelések.
Váliné Fekete Szilvia
gyógytornász-fizioterapeuta, egészségügyi szaktanár