A térdfájdalmak hátterében sokszor az ízületi porc kopása, arthrosisa áll. A teherviselő felszíneink közül leggyakrabban a csípő- és térdízületeink kopnak.
Az ízületi porc ezen degenerációjának kialakulásában sok tényező játszik szerepet, olyan mint veleszületett fejlődési rendellenesség, statikai tengelyeltérés (X-térd, O-láb), foglalkozási ártalomból eredő túlterhelés (nehéz fizikai munkától, túlsúlytól, versenysporttól), balesetek, sérülések, korábbi műtéti beavatkozások, ízületi gyulladás, mozgáshiány, illetve – egyes vélemények szerint – csökkent pajzsmirigyműködés. Igen gyakran jelentkezik 45 év feletti nőkön túlsúly és visszérbetegség kíséretében.
Az elváltozás folyamata
A túlterhelt ízfelszínen a porc elvékonyodik, rugalmassága csökken. A károsodott ízület a további terhelést nem képes zökkenőmentesen viselni, így a porcszövet bomlása fokozódik, felülete egyenetlenné válik, akadályozva a súrlódásmentes térdmozgást, ezért ropogás, pattogás kíséri a térdhajlítást. Ez a dörzszörej a krepitáció. Idővel a porc alatt lévő csontot is eléri a destrukció apró csontrepedések formájában.
Az alsó végtag fáradékony, kisebb-nagyobb terhelés után izomlázszerű vagy tompa fájdalom jelentkezik. Jellemző tünet a nyugalmi helyzetből felállást követően fellépő indítási fájdalom, mely néhány lépés, "bejáródás" után csökken vagy teljesen megszűnik. A felmaródásra a test védekező mechanizmusa aktív meszesedéssel válaszol, vagyis az ízület peremszélein új csontszövet kezd épülni. Ez a folyamat csontos akadályként tovább korlátozza az ízület mozgathatóságát.
Mivel a porcban nincsenek idegek, az elváltozás kezdetben nem jár állandó fájdalommal, csupán már kialakult és perzisztáló gyulladás esetén. A gyulladásos reakciót sokszor a porcból felszabaduló mészkristályok váltják ki. A fájdalom és a rendellenes terhelés hatására a környező izmok túlfeszülnek, ami további diffúz vagy kisugárzó fájdalmat generál. Előrehaladott állapotban a gyulladás tünetei észlelhetők: duzzadt, tapintásra melegebb, színe és alakja eltér, éjszaka is fáj. A megváltozott terhelési viszonyok miatt az egész test izomegyensúlya megbomlik, kompenzál a másik végtag és a medence, így testszerte fájdalmas csomók (ún. Trigger-pontok) jelennek meg.
A betegség IV. szakaszában állandósul a térdfájdalom (jellege éles, szúró vagy tompa), a kialakult flexiós kontraktúra miatt látszólagosan megrövidül az alsó végtag, a beteg sántítva jár rendezetlenül és bizonytalanul. Indítás, lépcsőn lefelé menetel, állás, járás nehezített. Súlyosabb esetben szinte teljesen beszűkül a térd mozgása. Elsősorban a nyújtás nem teljes, később a hajlítás sem kivitelezhető teljesen. A comb és lábszár izomzata sorvad, veszít erejéből és tömegéből. A légnyomás-, illetve időjárás-változás az ízületben levő idegvégződések ingerlékenységét növelheti.
A vizsgálat során tipikus röntgen eltéréseket találunk: az ízületi rés beszűkülése a terhelés függvényében mediális vagy laterális oldalon eltérő mértékben is lehetséges, sclerotikus-meszes felrakódások a peremszéleken, porc alatti felmaródások, cysták, az ízületben szabad testek vannak jelen.
Traumás anamnézis esetén egyéb térdelváltozásokra is gondolni kell. Az instabilitási teszt pozitív, ha nyújtott helyzetben oldalirányú mobilitás észlelhető, ez belső vagy külső oldalszalag-sérülésre utal. A fióktünet pozitív, ha behajlított térd mellett előre-hátra irányú mobilitás észlelhető, ez elülső vagy hátsó keresztszalag-sérülésre utal. Az elakadási tünet pozitív, ha nem nyújtható ki a térd csak elakadás és kattanás árán, a rotáció pedig fájdalmas, ez meniscus-sérülésre utal. A Baker-cysta a térdhajlatban észlelt rugalmas, fájdalmas megnagyobbodás, a térdízületi üreggel közlekedő bursának felel meg, nagyobbodása térdízületi gyulladásra utal. A térdízület tulajdonképpen két ízületből áll. Ha a térdkalács nyomásérzékeny, elmozdíthatósága és a lépcsőn felmenetel nehezített, akkor a combcsont és a térdkalács közötti ízület is károsodott (femoropatellaris arthrosis).
A térdízületi kopás kezelése
Első kihívás a súlyfelesleg leadása az ízület kisebb terhelése érdekében, mozgásszegény életmód esetén az aktivitás fokozatos növelése. Járást segítő segédeszközök, bot használata, térdvédőgumi, térdtok viselése a tehermentesítés révén csökkenti a panaszokat. Fontos a statikus, rögzített helyzetek kerülése a hétköznapokban, a gyengült izmok tehermentes erősítése gyógytornával, egyenes vonalú egyenletes mozgásokkal, úszással, tengelyirányú kerékpározással.
Konzervatív kezeléssel a fájdalom csillapítása és a kialakult gyulladás megszüntetése a feladat. Fizioterápiás módszerekkel (gyógytorna, masszázs, elektroterápia) a feszes, rövidült izmok lazítása, nyújtása, a gyengült izmok erősítése, manuálterápiás fogásokkal az ízfelszínek távolítása, tehermentesítése a cél. Szakszerű kezeléssel az artrózisos folyamat előrehaladása, progressziója megáll. Vizsgálatok bizonyítják, hogy az artrózisos térd terheléses bemozgatása javít, a teljes kímélet és pihentetés ront az állapoton. Ellenben a túl sok gyaloglás, hegymászás, ugrás, továbbá huzat, túlzott meleg nem tesz jót.
Súlyos esetben (elviselhetetlen fájdalom, jelentős mozgásbeszűkülés) alkalmazzák a különböző műtéti eljárásokat (Hangody-féle mozaikplasztika, porcfrissítő beavatkozások, ízületi tehermentesítések, részleges-szánkóprotézis, totál ízületi protézis), melynek megválasztásánál figyelembe veszik a páciens életkorát, általános állapotát. A műtét célja a fájdalom megszüntetése mellett az ízületi mozgásfunkció javítása, a deformitás korrekciója, jól terhelhető ízület létrehozása. A műtét eredményességének egyik feltétele a beavatkozás előtti és utáni szakszerű gyógytorna végzése.
Terápiás eljárások a GYÓGYTORNAPRAXIS.hu rendelőjében
A térdízületi kopás gyógytornája mindig személyre szabott, az egyén terhelhetőségének és tüneteinek függvényében összeállított speciális gyakorlatsor szükség szerint kiegészített további artrokinematikai manuálterápiás kezeléssel, húzatással, Trigger- és Tenderpont terápiával, Terrier-féle lágyrészmobilizációs technikával, stretchinggel, irányított kryoterápiával, biosun fény- és színterápiával, TENS elektroterápiával, kineziológiai tapasszal, paraffin kezeléssel, kenőcsökkel és egyéb kötőszöveti kezeléssel.
Váliné Fekete Szilvia
gyógytornász, egészségügyi szaktanár